Kongre Başkanı’nın Mesajı

Değerli Katılımcılar,

Anadolu Ziraat Mühendisleri Derneği himayesinde sizlerin de katkılarıyla Komrat/Moldova (2018), Ayaş/Ankara (2019), Hammamet/Tunus (2020), Online (2021) ve Online (2022) olmak üzere beş uluslararası kongre düzenledik. Şimdi de 6. Uluslararası Tarım Kongresi (UTAK2023) Güneydoğu Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Prizren/Kosova’da düzenlenecek.

Dünyanın dört bir yanından, farklı ülkelerin üniversitelerinden ve diğer ilgili kurumlarından bilim insanları, araştırmacılar ve sektör temsilcileri, ilgili konulardaki en son araştırma ve deneyimlerini sunacak ve dünya çapında tarımsal faaliyetler için çeşitli çözümleri tartışacaklardır. Ayrıca katılımcılar, Kosova’nın eşsiz doğal ve tarihi güzelliklerini yakından görme ve Kosova’nın sıcakkanlı halkıyla tanışma fırsatı bulacaklardır.

Türkiye’nin 100. kuruluş yıldönümünde, Türkiye, Moldova, Ukrayna, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Özbekistan, Kazakistan, Bulgaristan, Hırvatistan, İran, Azerbaycan, Pakistan, Bosna Hersek, Cezayir ve Fas gibi pek çok ülkeyle çok eskiden beri yakın ilişkileri olan bir coğrafyanın anlamlı ve önemli bir şehrinde kongreyi düzenleyeceğiz. Kongre kapsamında Prizren, Priştine, Srebrenitsa ve Mamuşa’da düzenlenecek bilimsel ve kültürel turlar, ortak bir kültürü paylaşan bu coğrafyada akademik ve ticari işbirliklerin kurulmasına katkı sağlayacak.

Değerli bilim ve iş insanları, 31 Ağustos – 4 Eylül 2023 tarihleri arasında Kosova’nın Prizren şehrinde düzenlenecek kongrede sizleri de aramızda görmek isterim.

Saygılarımla.

Prof. Dr. Turan KARADENİZ
Kongre Başkanı