Teşekkür

6.Uluslararası Tarım Kongresi (UTAK 2023)’ni
gönül ve kültür coğrafyamızın önemli merkezlerinden biri olan Prizren/ Kosova’da Pamukkale Üniversitesi öncülüğü ve Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi’nin ev sahipliğinde,

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi ve Moldova Komrat Devlet Üniversitesi işbirliği ile 31 Ağustos-4 Eylül 2023’de salimen gerçekleştirdik.

UTAK 2023’e farklı ülkelerden ve ülkemizin çeşitli üniversite ile araştırma enstitülerinden katılan bilim insanları ve araştırıcılar, güncel konularla 76 tebliğ sunarak tarımın önemini bir kez daha vurgulamışlardır.

Kongremize Pamukkale Üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve rektör yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversitesi rektörü sayın Prof. Dr. Alptekin Yasım ve rektör yardımcısı Prof. Dr. İrfan Ersin Akıncı bizzat katılarak destek vermişlerdir. Ayrıca Kosova’ya varışımızdan Kosova’dan ayrılışımıza kadar bizleri yalnız bırakmayan Kosova büyükelçisi sayın Sabri Tunç Angılı ve Prizren başkonsolosu sayın Celal Doğan’a, Kosova milletvekili sayın Fidan Brina Jilta’ya şükranlarımızı sunuyoruz.

Kongremize tebliğleri ile katkı sunan bilim insanlarına, oturum başkan yardımcılarına, dinleyicilere, Mamuşa özel oturumunda Mamuşa tarımının mevcut durumu ve geleceği hakkında projeksiyonlar ortaya koyan değerli bilim insanlarına şükranlarımızı sunuyoruz.

Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi rektörü Doç. Dr. Mentor Alishani ve kongre boyunca bizleri yalnız bırakmayan gerek kongredeki oturumları gerekse teknik, bilimsel, tarih ve kültürel inceleme gezilerini düzenleyen Prizren Ukshin Hoti Üniversitesi rektör yardımcısı sayın Doç.Dr. Serdan Kervan’a, Ziraat Fakültesi Dekanı sayın Doç.Dr Albana Milaimi’aya özellikle teşekkür ediyoruz.

Diğer yandan kongremize vermiş olduğu destekler için Prizren ve Mamuşa Belediye başkanları ile Mamuşa Belediyesi tarım müdürüne ayrıca teşekkür ederiz.

Kongrenin başından sonuna kadar bilim kurulu, düzenleme kurulu ve sekreteryasında görev alan değerli hocalarım ve mesai arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

Kongreye katılan bilim insanlarınca 7. Uluslararası Tarım Kongresinin 2024 yılı Nisan sonu-Mayıs başında kardeş ülke Azerbaycan’ın Gence Tarım Üniversitesi’nde yapılması oybirliğiyle kararlaştırılmıştır.

Bugüne kadar UTAK kongrelerimize destek veren bütün dostlarımıza ve hocalarımıza teşekkür ediyor, bundan sonraki kongrelerde de dostlarımızı aramızda görmeyi arzu ediyoruz.

Selam ve muhabbetlerimle.
Prof. Dr. Turan Karadeniz